Variabilní prezentace velkých gumových nástrah - Martin Höpfel

Shallow Rig – lov štik se systémem

Použití

Shallow Rig znamená v překladu montáž do mělké vody. A přesně pro takové podmínky byla tato montáž bez olověné hlavičky pro gumové nástrahy vyvinuta. Původ montáže je jako spousta jiných inovativních věcí ve Švédsku. Cílem byl způsob nabídnout štikám velké gumy do délky 40cm ve velice mělkých vodách ale hlavně prezentovat co nejpomaleji. Ale samozřejmě funguje Shalloow Rig i u nás. Hlavně tam, kde je podvodní vegetace velice vysoko pod hladinou, je Shallow Rig ve svém živlu.

Bez jigové hlavičky

Shallow Rig je koncipován tak, aby si vystačil bez dodatečné zátěže. To s sebou nese samozřejmě i spoustu výhod. Rybaření je významně pohodlnější a není potřeba lovit s těmi nejtvrdšími pruty, což přináší mnohem větší požitek při drilech menších štik.

Vedení nástrahy

Recept úspěchu je v pomalém vedení. Rovnoměrné přitahování nástrahy bez zbytečných skopičin. Velké štiky jsou oportunisté a preferují kořist, která je bude stát co nejmenší námahu. Divoce poskakující „rybička“, která bude pravděpodobně vyžadovat několik útoků s nejistým výsledkem není zrovna to, co by je extrémně lákalo. Zato velká, pomalá kořist, která je nasytí na delší dobu, to je přesně ono.

Variabilní montáž

Shallow Rig je velice variabilní. S několika málo modifikacemi jej můžeme uzpůsobit i k lovu ve větších hloubkách. K tomu existuje několik pomocníků, od Screw- In Jig Heads po Balance Weight Screws-Ins. Opravdový všeuměl je Softbait Screw Set. S ním se nechá na montáž rychle připevnit zátěž od 5 do 21g.

Flexibilní zátěž

Výhody Screw- In Jig Heads a Softbait Screws spočívají jednoznačně v zatížení montáže. To může být potřeba, pokud štiky přeci jen vyžadují agresivnější způsob vedení. Samozřejmě pokud štiky očekáváme ve větších hloubkách, bez pomocné zátěže se neobejdeme.

K čemu Balance Weights?

Smyslem Balance Weight Screw Ins je nenechat gumovou nástrahu klesat ve vodě vodorovně a ne hlavou napřed. Pomohou vám nástrahu perfektně vybalancovat. Některé nástrahy mají totiž tendenci se při rychlejším vedení naklánět na stranu. S Balance Weights se vám podobná věc nestane.

Jaro

Lov štik s Shallow Rig je úspěšný po celý rok. Já vám jen chci dát tipy pro každé roční období. Na jaře, to znamená po tření, mají štiky opravdový hlad. Částečně je nalezneme ještě v hodně mělkých vodách, nebo na první hraně mělčiny a hlubší vody. Právě zde musíme naši montáž nabízet. Vyplatí se krátké pauzy během vedení, které mohou být tím rozhodujícím impulzem pro razantní štičí útok.

Léto

V létě mohou být štiky úplně všude, ale nejčastěji je nalezneme tam, kde mají úkryt. Proto se nabízí prochytat úseky s podvodním porostem. Zde můžeme nástrahu vést i o něco rychleji, protože rychleji vedená nástraha způsobí ve vodě větší turbulence a spíše na sebe štiku upozorní. Není výjimkou, že štiky slupnou nástrahu přímo z hladiny!

Podzim

Podzim je čas, který bychom měli věnovat velkým štikám žijícím pelagicky, tedy ve volné vodě. Různě zatížené montáže nám umožní prochytat různé hloubky. Ale i pochytávání hlubokých podvodních hran může být na podzim velice produktivní. Mé zkušenosti říkají, že je nejlepší prochytat horní třetinu až polovinu vodního sloupce.

Zima

Zima je asi nejpopulárnější čas pro lov štik s Shallow Rig. Štiky se pomalu organizují na mělkých hranách a připravují se na tření v mělčinách. Teď je esenciální vést nástrahu co nejpomaleji! Určitě nezapomeňte na krátké pauzy, které mohou z nerozhodné pronásledující štiky udělat neúprosnou útočící mašinu!

Štiky loví očima

Jelikož má štika oči na vrchu hlavu a její pohled tudíž směřuje vzhůru, je důležité nabízet naši nástrahu nad nimi. A to i ve velkých hloubkách! Pokud štika vyhodnotí nástrahu jako vhodnou, nemá problém zaútočit na ni ze vzdálenosti 6 metrů.

Tackle

Shallow Rig můžeme nabízet smekacím navijákem i baitcasterem. Výhodou baitcastu je kontrolované velmi pomalé vedení. Stejně tak baitcastový naviják lépe absorbuje síly, kterými velká nástraha působí na osu navijáku a není tak náchylný na poškození. Pokud však preferujete smekací naviják, také dobře. Používejte náčiní, ke kterému máte důvěru a se kterým se cítíte dobře.Osobně používám pruty Little Big Boss, či sérii prutů ZECK Pro-Pike.

Vyhněte se trávě

Tip: Při lovu v hodně mělké vodě můžete s volně visícími trojháčky nachytat trávu nebo spadané listí. Drobná pomoc je zapíchnutí jednoho z hrotů trojháčku do nástrahy.

Doufám, že jsem vás svým příspěvkem dostatečně navnadil k vyzkoušení lovu pomocí Shallow Rig. Přeji vám hodně úspěchů a mnoho zubatých!

Váš Martin Höpfel