Není jerk jako jerk - Christian Leyk

Není jerk jako jerk

Patří mezi nejtypičtější nástrahy na štiky vůbec – jerkbaity. Často se liší svou stavbou a následně i svým chodem. Jeden podzimní den jsme s Janem Borkem chytali pouze dva různé druhy jerkbaitů. Jeden z nich je opravdu velice speciální ;).

Není jerk jako jerk

Výjimečné jerky

Rozhodli jsme se srovnat úspěšnost Snatche (dole) a Z-Jerk (nahoře). Z-Jerk, ručně vyrobený Janem Borkem, je prototypem nové série jerkbaitů, která by měl Zeck Fishing uvést na trh na přelomu podzim/zima 2022.

Není jerk jako jerk

Snatch

Snatch - klasický jerkbait pro lov štik. Vzhledem k vlastní váze 83g se loví převážně s baitcastem. Samozřejmě je možné jej chytat i se smekacím navijákem, ale riziko jeho poškození je zde podstatně vyšší. Můžete lovit už v hloubce 0,5 m, ale vzhledem k tomu, že je pomalu potápivý začíná pro mě optimální oblast jeho použití obvykle v hloubce 1 m.

Není jerk jako jerk

Z-Jerk

Revír Z-Jerku začíná na mělčích vodách. Potápí se mnohem pomaleji a se svými 45 g se dá velmi dobře prezentovat i se smekacími navijáky na středně těžkých štikových nebo těžkých candátových prutech. Jeho chod se také výrazně liší od chodu Snatche.

Není jerk jako jerk

Hotspoty hledat a také najít

Mělké zátoky s vysokým, ale i částečně odumřelým podvodním porostem - shromažďují se zde drobné ryby i pochopitelně štiky. Pokud zároveň vítr tlačí i na tento břeh, ve většině případů jste našli hotspot. Zatímco Jan prochytává se Snatchem hranu porostu, já házím mělký Z-Jerk co nejdál směrem ke břehu.

Není jerk jako jerk

První štika

Poté, co se nám s Janem nepodařilo proměnit první kontakty, se za chvíli povedlo zaseknout první štiku. Z-Jerk a prut Z-JG, je dobře sladěná kombinace pro lov se střední velikostí jerků.

Není jerk jako jerk

Chod a způsob vedení

Jan, vývojář této nástrahy na štiky, mi byl samozřejmě schopen zodpovědět všechny mé dotazy ohledně chodu a vedení nástrahy. Z-Jerk není třeba pobízet klasickými údery prutu do volné šňůry, ale je veden pouze přes naviják. Test v mělké vodě potvrzuje, že se svůdně klikatí zleva doprava.

Není jerk jako jerk

Pauzy

Stejně jako u většiny návnad na dravé ryby je také důležité udělat si každých pár sekund přestávku, protože zraněná kořist, kterou se snažíme imitovat, také potřebuje krátkou fázi odpočinku. Štika obvykle tento okamžik využívá k útoku.

Není jerk jako jerk

Proti zažitým pravidlům

Také Janem prezentovaný Snatch, nabízený poněkud hlouběji, našel svého prvního zájemce jen krátce poté. Navzdory docela čisté vodě měl Jan v barvu Firetiger okamžitou důvěru – v rozporu s učebnicovým pravidlem, které jinak v čisté vodě odkazuje na přirozené barvy. Vždy se vyplatí vyzkoušet různé barvy.

Není jerk jako jerk

Správný naviják

Jak bylo popsáno na začátku, podle mého názoru by se těžké jerky, tedy od 60g výše, měly dlouhodobě lovit s multiplikačními navijáky nebo baitcastery. Díky stabilní ose je tento typ navijáku mnohem lépe přizpůsobený a odolný proti poškození.

Není jerk jako jerk

Délka prutu

Ve srovnání se Z-Jerkem se Snatch vede klasicky, údery špičkou prutu do volné šňůry. I zde je důležité do každého náhozu vložit pár pauz. Krátké jerkové pruty jsou samozřejmě ideální pro tento druh rybolovu. Pro lepší páku a tím i delší náhozy rád používám pruty o délce 220 až 230 cm.

Není jerk jako jerk

Rychlá změna nástrahy

Jan a já oba způsoby pořád měníme. Takže zatímco Jan chytá se svým Z-jerkem, já chytám na přírodní barvu Snatche.

Není jerk jako jerk

Prototyp funguje

Trvalo to pouhopouhý jeden nához, než Jan zapřáhl další rybu. Očividně zná Jan chod svého prototypu nejlépe. Pěkná štika zaútočila na Z-Jerka vedeného jen těsně pod hladinou. Je pochopitelné, že se Z-Jerk prosadil do sériové výroby.

Není jerk jako jerk

Opatrné záběry

Navzdory prvním vytáhnutým rybám je jasné, že dnes berou velice opatrně. Většina štik byla chycena jen z jeden háček. Vybíraví byli i při výběru barvy. Přírodní vzory žádné kontakty nepřinesly, dekor Firetiger naopak večer vypadal mnohem otlučeněji.

Není jerk jako jerk

Lov štik je obzvláště zábavný na podzim. Díky stále mírným teplotám vody mají ryby dostatek energie, mají dostatek potravy a před blížící se zimou mají také velký hlad. Ideální podmínky, ve kterých byste neměli lovit pouze s gumovými nástrahami, ale zkuste i jerkbaity. Zamilujete si je! 

 

Přeji hodně zábavy a úspěchů při lovu na jerky, Váš Christian Leyk