Lov candátů a okounů na gumového raka Edward - Sebastian Moehrke

Lov candátů a okounů na gumového raka Edward

Každý z vás už při prolézání internetu nebo vašeho oblíbeného rybářského obchodu narazil na tyto roztomilé nástrahy. Přesto jen málo z vás tyto nástrahy používá! Ale proč!? Podle mne to nemůže být tím, že by nebyly úspěšné. Já už si své krabičky bez raků neumím představit!

Teorie

Jako mladý rybář jsem často v noci hledal s čelovkou všemožné vodní organizmy. Přitom jsem často narážel na raky a kraby. Pro mě bylo už tenkrát jasné, že naši dravci je musí mít na svém jídelníčku!

Potvrzení

A moje teorie byla správná, protože o několik let později jsem během několika podzimních týdnů chytil na gumové raky spoustu velikých okounů! Využitelnost drtivé většiny gumových napodobenin raků na trhu je velice omezená. Díky chybějící vlastní akci je jejich použití na jigové hlavičce nebo prostřednictvím jiných Finesse technik velice fádní. U našeho Edwarda je to ale úplně o něčem jiném!

Ideální imitace raka

Pro nás bylo při vývoji Edwarda nejdůležitější, aby se jeho klepítka pohybovala už při nejjemnějším tahu. Ale tenhle pohyb neměl být moc násilný. Drobné mikropohyby pro nás byly nejdůležitější, stejně jako silueta pravého ráčka. Konec konců zaútočí okoun nebo candát na kořist většinou během krátké pauzy při vedení nástrahy.

Způsob vedení

Často potřebují okouni o něco déle, než na gumového ráčka zaútočí. Ale když se tak stane, je útok o to
rozhodnější. Domnívám se, že si jsou vědomi možného nebezpečí od račích klepítek. Proto je správné, pomalé vedení nástrahy elementárně důležité!

Méně neproměněných záběrů

Edwarda prezentuji při lovu okounů a candátů klasicky na jigové hlavičce, nebo Skirted Jigu. Hmotnost hlavičky volím tak, aby se Edward tak akorát udržel na dně. To předchází neproměněným záběrům, ke kterým by docházelo při těžké hlavičce. Abych Edwardovi dopřál ještě trochu volnosti navíc, používám karabinku Egg Snap o velikosti 0 nebo 1, který vážu na fluorocarbonový návazec Clinchovým uzlem.

Návazec

Jako návazec používám kvůli všudypřítomným štikám jemný ocelový návazec o nosnosti 6kg. Možná varianta je krátký kousek silného fluorocarbonu (min. 0,74mm), který je prostřednictvím Solid Ring spojený s asi 1,2m dlouhým fluorocarbonovým návazcem o šíře 0,33 až 0,47mm. Tuto variantu používám ve velice čistých vodách. Fluorocarbon spojuji s kmenovou šňůrou Allbrightovým uzlem.

Vedení nástrahy

Moje vedení se spíše dá popsat jako smýkání ráčka po dně. A pokud se podíváte na pohyb živého ráčka, pochopíte proč! Oblíbeným prutem je Peak JG 2 v délce 2,4m a 40g vrhací zátěží, který se dělá i ve variantě s korkem. nebo jednodílný Swift s délkou 2,13m a vrhačkou 18g. Pokud by Vám neseděl jednodíl, je i ve verzi dvoudílné, tedy Swift STL. Okouni a candáti jsou nejčastějším úlovkem, ale i štiky ráčkem nepohrdnou.

Finesse-Techniky

Samozřejmě můžete Edwarda prezentovat i na Carolina Rigu, Drop Shotem nebo na cheburašce. To je
nejúčinnější ve chvílích, kdy okouni nebo candáti nejsou tak aktivní.Právě tehdy jsou tyto techniky nejúčinnější.

Sami vidíte, že není třeba mnoho, abyste byli s Edwardem úspěšní. Ve vodách, kde se vyskytují opravdoví raci, je Edward nepřekonatelnou nástrahou!


Hodně štěstí při zkoušení a hodně krásných úlovků!

Váš Sebastian Moehrke