Václav Klauz

Ahoj, jmenuji se Václav Klauz, je mi 23 let a pocházím z menší vesnice Stanovice, která se nachází okolo 10km od Karlových Varů. Aktuálně jsem studentem Fakulty tělesné výchovy a sportu na Karlově Univerzitě v Praze. 

 

1. Co pro tebe znamená rybaření?

Rybaření pro mě od malička znamená opravdu hodně. Je to moje největší vášeň, při které cítím obrovskou svobodu a zapomínám na veškeré starosti, a proto si rybaření užívám opravdu naplno. Taky jsem se za ty roky během rybaření naučil respektovat a mít úctu k přírodě, protože umět si užít krásu přírody je jeden z největších darů v dnešním moderním světě.

 

2. Nejoblíbenější ryba a technika lovu?

Mám dvě nejoblíbenější ryby a to je candát společně s okounem. Převážně okouny jsem chytal už jako malý kluk společně s taťkou a mám na to velmi silné vzpomínky, tak asi proto patří mezi ty nejoblíbenější ryby. Candát tam patří zase kvůli tomu, protože už jako malý kluk jsem strašně snil chytit candáta, kterého jsem viděl maximálně v časopise a dlouhé roky se nám ho s taťkou vůbec nedařilo chytit. Trvalo mi několik let než jsem chytil svého prvního candáta, kterého mi taťka podebral a doteď si to celé pamatuji jako by to bylo včera a je to asi moje nejsilnější vzpomínka z mého rybářského života. 

 

3. Kolik dní ročně strávíš u vody?

Rodiče a všichni moji kamarádi říkají, že jsem na rybách furt a mají nejspíš pravdu. Jelikož na jaře se věnuji i hodně lovu kaprů a lovu pstruhů, tak byly i sezóny, kdy jsem u vody byl skoro 200 dní v roce, teď bych řekl, že mám průměrně něco mezi 60-120 vycházek za rok, záleží kolik mám volného času.

 

4. Tvůj rybářský sen?

Jedním mým přáním je, aby si rybáři z České republiky vzali příklad od rybářů z Anglie a Holandska, kde se dravé ryby musí pouštět a jejich rybí osádka je na úplně jiné úrovni, jak v počtu dravých ryb, tak i v jejich velikosti jsou úplně jinde než tady u nás v ČR, kde sice ryby mají dobré podmínky, aby dorostli teofejních rozměrů, ale bohužel jim to my rybáři neumožníme, protože zde převládá většina lidí, kteří si rybu vezmou raději domů na talíř než aby ji darovali zpátky svobodu. 

 

A co je mým rybářským snem?

Snad to nebude znít moc namyšleně, ale chtěl bych se zúčastnit největších lodních závodů jako je World Predator Classic a další podobné závody ve světě, tak i tady u nás v ČR jako např. King of the lake a tyhle závody vyhrát. To je moje největší ne moc skromné přání. Druhým přáním je se živit v tomto odvětví, jelikož rybaření je můj život a navždy to tak zůstane. 

 

5. Jakou nástrahu bys vzal na pustý ostrov?

To je dost těžká otázka (smích). Nejspíš bych si vzal tu nejvíc legendární nástrahu, kterou je rotační třpytka nebo plandavka. 

 

PB okoun 46cm

PB candát 90cm, vyfocený pouze 88cm

PB štika 110cm