Na sumce bez člunu a úspěšně - Carsten Zeck

Lov sumců na montáž s podvodním splávkem

K úspěšnému lovu sumců je potřeba člun – alespoň je to všeobecné mínění. Ale to není pravda, lov sumců je možný i s nahazovací montáží. A přitom nemusíte na řece nebo jezeře nahazovat nijak daleko, protože ta nejlepší místa jsou často v bezprostřední blízkosti břehu!

Podvodní splávek ve stojaté vodě

Takto vypadá montáž s podvodním splávkem, která je vhodná pro stojatou vodu. Splávek zvedá návazec kolmo od olova. Délka návazce rozhoduje o tom, jak daleko nade dnem chceme prezentovat nástrahu. S univerzální délkou 1 až 1,5m nemůžete při lovu sumců nic zkazit. Jen v zimě nebo velice mělkých vodách můžete jít s délkou návazce až na 60 cm.

Podvodní splávek v tekoucí vodě

V řece je naše montáž natahována proudem. Výška nástrahy nade dnem je tedy (v závislosti na síle proudu) menší, než je délka návazce. To ale nikterak nevadí, protože právě na hraně břehu se usazuje mnoho potravy, což láká potenciální kořist. Proto by zvolená délka návazce neměla být opět delší, než 1,5m, nehledě na to, že delší už by se i podstatně hůř nahazovala.

Detail montáže

Spektrum nástrah při lovu sumců je velice široké. Velice rád používám svazek 12 rousnic. Na každý háček 2 použitých XS trojháčků napíchnu dvě rousnice. Trojháčky upevním na návazec no knot způsobem jen pár centimetrů od sebe. Uzly na trojháčcích můžete pojistit pomocí Hook Sleeves.

Jaký podvodní splávek zvolit?

Velice rád používám pletený návazec o průměru 0,9mm. Nechá se velice dobře vázat a hlavně menší nástrahy se na něm lépe pohybují. Dvě zarážky, tzv. Leader Stop, drží splávek ve správné pozici (15g splávek je pro variantu s 12 rousnicemi akorát). Všechny použité komponenty pro vázání montáže najdete pod článkem v Tackle Checklist.

Správný odstup splávku od háčku

Vzdálenost splávku od nástrahy je ve stojaté vodě (počítám sem i velice pomalu tekoucí kanály) pouze 1 až 3cm. Bez obav, sumce splávek neruší ani v nejmenším. Sumec ji nasaje stejně jako malou větvičku, která se nachází v blízkosti kořisti. Ta nezastaví žádného hladového sumce!

V tekoucí vodě větší rozestup mezi splávkem a nástrahou

V řece je lepší, když je mezi nástrahou a splávkem větší rozestup. Tím, že se návazec proudem natáhne, je vhodné umístit splávek 15cm před nástrahou. Čím slabší je proud, tím kratší by měla být i vzdálenost!

Test montáže

Zvolený splávek musí mít dostatečný vztlak, aby splnil svoji funkci. Je zbytečné jej ale naddimenzovávat! Nejlepší řešení je, prohlédnout si montáž před náhozem v mělčí vodě.  Info: Splávek nesmí jít ke dnu jen pouhou váhou nástrahy! V takovém případě je nutné vyměnit za větší!

Vhodné olovo

Montáž sama je velice jednoduchá. Olovo by mělo mít hmotnost minimálně 200g. V řece i víc. Pomocí Lead Boom klouže po kmenové šňůře. Gumová perla chrání Grinnerův uzel, který používám k upevnění obratlíku. Na konci návazce udělám pevnou smyčku, kterou připnu do bezpečného Twistlock Snapu.

Tip pro případ vázky

Hlavně v kamenných náspech se olovo rádo zaklíní. V takových případech přivážu krátký kousek monofilní šňůry o šířce 0,45mm mezi olovo a Uplift Boom. Pokud zůstane olovo viset, můžete ji zkusit vyrazit a případně ztratíte pouze olovo, ale zachráníte montáž a případně i sumce. Při náhozu, nebo záseku se ale nemusíte bát, že by „trhačka“ nevydržela.

Náčiní

Pro montáž s podvodním splávkem je třeba použít prut mezi 2,8 a 3,3m. Vrhací zátěže uváděné na sumčích prutech vypovídají o akci příslušného prutu. Všeobecně se dá říct, že pruty s vrhací zátěží 300g jsou měkčí a 500g zase o něco tvrdší. Pokud počítáte spíše s menšími sumci, doporučuji pruty 300 až 350g, se kterými jsou drily menších sumců mnohem zábavnější. 

Délka náhozu

Naše pruty s vrhačkou 300g zvládnou bez problému montáže (olovo plus nástraha) s hmontností 500g a více. Nához není nikdy vedený plnou silou. Spíše se jedná o zhoupnutí nástrahy do vzdálenosti pár metrů. Proto i při tomto způsobu lovu rád používám naši HR 20. Stabilní stacionární navijáky pro mořský rybolov jsou rovněž vhodné. S nimi se dá nástraha nahodit případně i o něco dále.

Volba správné šňůry

Sám nedělám žádné kompromisy a používám pletenku o průměru 0,55mm. Pokud chytám v prostředí s ostrými kameny, nebo mušlemi, navážu mezi kmenovku a návazec šokovou šňůru o délce 15m a průměru 0,8mm. S kmenovou šňůrou ji spojím dvojitým Grinnerovým uzlem.

Pozice prutu

Prut je ve stojanu zpříma, montáž natažená a brzda nastavena tak, aby si případný kapitální sumec tak akorát mohl vzít šňůru z navijáku. Tím se zvýší šance na samozásek. Jako signalizátor mi stačí rolnička. Pozor: Důležité je, aby stojan byl v zemi velice pevně. Pokud to není možné kvůli měkké půdě, nebo volnému náspu, musí být brzda nastavena podstatně volněji.

Alternativní stojan na prut

Pokud nemáte stojan na sumcový prut, nebo to situace ani nijak nevyžaduje a vy nechytáte v silně tekoucí řece, můžete chytat i s položenými pruty. V takovém případě je nutné brzdu povolit hodně. Zde nedojde k samozáseku, proto je nutný tvrdý a nekompromisní zásek od vás! 

Doufám, že se vám můj příspěvek o podvodní montáži líbil. Jděte k vodě a vyzkoušejte jej! Přeji vám krásné úlovky! A myslete na to, to nejlepší je často jen pár metrů od vás! 

 

Hodně štěstí při zkoušení!

Váš Carsten Zeck

POUŽÍVANÉ PRUTY

 • sumcový prut - Buddy long 320cm |300g
 • sumcový prut - Buddy 290cm/330g
 • sumcový prut - Pro Cat sensi long 320cm/350g
 • sumcový prut – Pro-Cat soft 300cm |350g  
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
                                 
                                 
                         

POUŽÍVANÝ NAVIJÁK