Lov candátů na gumové nástrahy - Martin Becker

Lov candátů – tipy a triky

V minulých letech enormně vzrostla obliba umělých nástrah. Díky narůstajícímu rybářskému tlaku je nutné neustále pružně reagovat na změny u vody, abychom byli nadále úspěšní. V následujících řádcích se dozvíte, jak postupuji na mém oblíbeném kanálu, jaké náčiní používám a na jaké nástrahy nedám dopustit.

Náčiní

Všeobecně se dá říct, že k jigování na kanálu jsou vhodné rychlé pruty s citlivou špičkou, abychom přesně vnímali kontakt nástrahy se dnem a mohli nástrahu ideálně vést. Pruty o délce 2,4 až 2,7m s vrhací zátěží do 50g jsou dle mého názoru naprosto ideální. Sám používám ZECK Peak JG 1 a Peak JG 2, k dostání s ve verzi s korkem Peak JG 1 Classic a Peak JG2 Classic.

Volba vhodné šňůry

K uvedeným prutům se perfektně hodí navijáky o velikosti 2500 nebo 3000. Kvalitní pletená šňůra o průměru 0,16 až 0,20mm je zárukou, že spolehlivě ucítíte i ty nejjemnější popotažení. Nenechte se zmást údaji o průměru šňůr. Drtivá většina šňůr v obchodech je ve srovnání s Momoi podhodnocena až o 50% !

Návazec

Vřele doporučuji 80 – 120cm dlouhý návazec z fluorocarbonu o průměru 0,33 až 0,40mm. Ten je mnohem oděruvzdolnější než šňůra a zachrání vám spoustu nástrah, které byste jinak nechali v kamenitém dnu kanálu.

Pevná spojení

Buď použijeme malé spojovací kroužky, nebo spojovací uzly. Rád používám Albrightův uzel ke spojení šňůry a návazce a Clinchův uzel ke spojení návazce a karabinky. Volím široké, otevřené karabinky jako je Egg Snap, aby se nástraha mohla co nejpřirozeněji pohybovat.

Velikost a barva nástrahy

V drtivé většině vycházek používám gumové nástrahy o velikosti 4 – 5 palců (10 – 12cm) na jigové hlavičce 1/0 až 3/0 o hmotnosti 7 – 18g. U nástrah této velikosti není třeba používat jistící trojháček (tzv. Stinger). Pokud jsou candáti opatrní, používám u 5“ Dude jigovku 4/0. S třemi barevnými odstíny, výrazným (šokové barvy), přirozeným a tmavým jste na kanálu připraveni na všechny situace.

Paralelně ke kamennému břehu

Jelikož je na mém kanálu relativně krátký kamenný val, osvědčilo se mi nejprve prochytat nejbližší okolí břehu. Často se stává, že rybář candáty vyloženě přehodí.

Info: Hlavně při stmívání a prvních nočních hodinách se candáti stahují do extrémně mělké vody a my je můžeme chytat prakticky před špičkou prutu.

Po náhozu

Někdy jsou při vedení nástrahy rozhodující drobné detaily. Po náhozu (většinou po proudu) nechám nástrahu klesat na napnuté šňůře ke dnu. Během této fáze mám neustále položený prst na šňůře, aby mi neušel sebejemnější záběr.

„Faulenzer Methode“ (Líná metoda)

 

Abyste pochopili mé trochu pozměněné vedení nástrahy, musíte umět tzv. „Faulenzer Methode“.
Jedná se o jednoduchou formu jigování, kdy se nástraha neanimuje špičkou prutu, ale jedním nebo dvěma rychlými otočkami kličkou navijáku. Špička prutu zůstane ve stejné pozici. Záběry přicházejí
v drtivé většině případů během krátké klesací fáze nástrahy. Hlavně začátečníci mají s touto metodou jigování lepší kontakt s nástrahou.

Půl jigování – půl lenošení

 

Často jigování kličkou navijáku trochu poupravím, abych reagoval na aktuální chování candátů. Při
otočení navijákem škubnu špičkou prutu nahoru. Tím dosáhnu toho, že nástraha se zvedne ode dna
rychleji a v ostřejším úhlu. To i minimalizuje nebezpečí vázky. Klesací fázi nástrahy zvednutím špičky prutu záměrně prodloužím.

Jigová hlavička

I pro kanál platí ověřená formulka: “Lehce, jak možno, těžce, jak nutno.“ Je nezbytné, aby byl zajištěn kontakt nástrahy se dnem! Jinak je možné, že nástrahu neudržíme v zorném poli candátů.


Info: Jen zřídka budete při rybaření v kanálu potřebovat těžší hlavičky než 18g, ale při silném proudu se to může výjimečně stát.

Musí nás to bavit!

V zásadě zbývá říct

Je velice důležité, zůstat při lovu candátů jigováním neustále koncentrovaný, protože jen tak můžete reagovat i na opatrné záběry candátů. Na druhou stranu má rybaření bavit. Jigování je příjemná změna oproti monotónnímu přitahování jiných typů nástrah. A s trochou štěstí se tak dá dostat z vody i pěkná řádka ryb.

 

A až ucítíte v prutu ten vytoužený „Tock“ velkého candáta, porozumíte tomu, proč tolik rybářů propadlokouzlu jigování..

Tak hodně štěstí a Petrův zdar!

Martin Becker